30 Ekim 2016 Pazar

Dünyanın En Tuhaf Albüm Kapağı'nın Hikayesi: Xiu Xiu - A Promise


Üniversite yıllarında tanıştığım deneysel gruplardan biri olan Xiu Xiu, hiçbir zaman favorilerim arasına giremedi. Ama şu anda bahsedeceğim albümün kapağı bir zamanlar yaptığım en güzel ve değişik albüm kapakları listesinde kendine yer edinmişti. (Yani şuna bir bakın, aksi mümkün mü?)

Albüm bu arada Xiu Xiu'nun kariyerindeki en iyi albümdü bana göre. Bu sene çıkardıkları "Plays the Music of Twin Peaks"in daha iyi olduğu söyleniyor ama ben henüz dinlemedim. Animal Collective'ı andıran sound'u ve deneysellik ile duygusallık arasındaki çizgiyi çok iyi tutturdukları bir albüm olan "A Promise" ne olursa olsun kapak fotoğrafı ile daha çok ilgimi çekiyordu. (Sad Pony Guerrilla Girl gibi şahane şarkıların hakkını yemiyorum, ama şimdilik mevzumuz bu olacak.)

Albüm kapağını ilk gördüğüm zaman (10 yıl önce falan) ne kadar sert ve rahatsız edici olduğunu düşünmüştüm. Xiu Xiu elbette aşırı garip bir gruptu ve bu tür bir albüm resmini sadece onlardan beklerdim. Ama bu bile onların garipliklerinin ötesindeydi. Ne anlatmak istiyor olabilirlerdi? Sadece tuhaf olsun diye mi seçilmişti bu fotoğraf? Çekik gözlü ve esmer (muhtemelen Vietnamlı) bir çocuğun çırılçıplak (ufak penisi sonraki editionlar'da sarı bir kare ile sansürlediler) ve elinde bir oyuncak bebeği ters tutan görüntüsü ne anlama geliyor olabilirdi? İlk akla gelen Uzakdoğu'da çocuklara yönelik seks turizminin sert bir yansıması olabileceğiydi? Ama bu neredeyse zevk alan ve bir yandan irrite eden karenin ayrıntıları daha da huzursuz ediyordu beni. Yataktaki battaniyenin "gerçek"liği, çıkarılan kıyafetlerin nizamlı bir şekilde kenara konmuş olması, çocuğun burnundaki yara ve duruşundaki garip rahatsız hissiyat aklımı alıyordu resmen. Nasıl bir fotoğraf ki bu? Nasıl çekilmiş olabilir ve koskoca bir albümün kapağı olacak hale gelebilir?

Aradan yıllar geçti. Ben bu konuyu çok da derinlemesine deşmedim. Ama bugün RYM'de bu albümün sayfasını tıklamış bulundum ve zamanında Pitchfork ile grubun ana elemanı Jamie Stewart'ın o dönemki bir röportajından bir kesit okudum. Gerçekten okuduğum acayip hikayelerden biriydi ve bunca yılın esrarının sonunda sona ermesine sevindim. Hepsini Türkçe'ye çevirmem mümkün olmasa da, özetle anlatmak istiyorum.

Pitchfork: Albüm kapağının hikayesi nedir acaba?

James: Bu çok uzun bir hikaye. Komik de aynı zamanda...

Pitchfork: Biz zaten uzun hikayeleri seviyoruz, lütfen anlat.

James: Tamam, iki yıl önce evimde ufak bir kayıt stüdyom vardı. Ve bir yandan pek param olmadığı için yapmayı hayal ettiğim Vietnam gezimi yapamıyordum. O civardaki bütün punk rock ve ska gruplarının kayıtlarını yaparak ciddi miktarda para biriktirdim ve Vietnam gezimi ucuza getirmeyi başardım. Giderken de yanıma komiklik olsun diye saçma bir plastik bebek aldım. Bunu değişik yerlere koyar, fotoğraflarını çeker ve gülerim dedim. Aynı zamanda ilginç ve rahatsız edici olmasını da bekliyordum bu karelerin.

Yolculuğumun sonuna doğru Hanoi'ye varmıştım ve gay'ler için bir flört gölü olduğunu öğrendim. Ve "Hanoi'de bir gay flörtleşme gölü mü? Bunu asla kaçıramam." dedim. (Gülüyor) Göle gittiğimde işte bu çocuk bana yaklaştı ve takılmaya başladık. Ben biraz tedirgindim çünkü dünyanın öbür ucunda böyle bir durumda neler yaptıklarını çok iyi bilmiyordum. Sonunda çocuk "Gay bara gidelim mi?" dedi. Ben de şaşırdım ve "Hanoi'de gay bar mı var?" dedim. O da "Yerini bakıp söyle de beraber gidelim." dedi, ben de "Of bu çocuk hiçbir şey bilmiyorum." dedim.

Sonra bazı karanlık bölgelere gittik, ve sonunda ışığa çıktığımızda fark ettim ki bu evsiz ve fakir bir çocuk. Elbiseleri yırtık, pis ve kötü durumda. O zaman anladım ki bu çocuk seks aramıyor, aslında sadece başını sokacak bir delik arıyor. Ben ise parasızım ve planı beyazlarla seks yaparak para kazanmaksa, bu işin sonu iyiye varmayacak. Sonunda onu otelime götürmemi, becermemi ve ona para ödememi önerdiğinde "Hayır, bu olmayacak." dedim. Ama bana yalvarmayı bırakmadı ve ben de onun çaresiz ve fakir olduğunu iyice fark ettim. Sonra aklıma sorgulanabilir şu fikir geldi: Nasıl bu çocukla sevişmeden ona para ödemenin bir yolunu bulabilirim?

Sonunda ona pek çok fotoğraf çektiğimi ve bu gezimin amacının bu olduğunu söyledim. "Otelime gitsek ve senin bu bebekle fotoğrafını çeksem senin için uygun olur mu?" dedim, o da "Tabi ne olursa olsun." dedi. Umursamıyordu. Basket oynayalım da diyebilirdim. O an "Bu çocuğu sömürüyor muyum? Bu sanat mı?" diye düşündüm. Sonuna ise bu iş karşılığında iyi para kazanacağını, tehlikeli bir şey yapmamış olacağını düşünerek kendimi ikna ettim. Ama bu onu aşağılamak gibi olacak ve bu konuda ne hissedecek? Bazen sadece yanlış şeyi yapmak gerekiyor.

Otele gittiğimizde bütün çekim 5 dakika kadar sürdü ve sonrasında banyoya girmeyi rica etti. Elbiselerini çıkardığında üstü yanık, kesik ve yara izleriyle doluydu. Başından pek çok kötü şeyin geçtiği belliydi. Kötü ve zor bir hayat yaşadığı... Sonra bebeği eline aldı ve seksi bir şekilde poz vermek için kılıktan kılığa girmeye başladı. Sonunda bu pozları bir şeyler için kullanacağımı söylediğimde umursamadı. Gerçekten bu pozları vermek için çok uğraştı, yaptığı işi en iyi şekilde yapmak ve parasını kazanmak istiyordu. "Bu garip adamın beni çekmesine izin vermeliyim, hem de elime garip bir plastik bebek vermesine rağmen..." diyordu muhtemelen. Üstelik bu çocuk muhtemelen 20 yaşındaydı ve defalarca kez dayak yediği belli oluyordu. İzlemesi zor bir sahneydi, ama aynı zamanda komikti de. İşte karşınızda çıplak bir adam elinde oyuncak bir bebek tutuyor.

Biliyor musunuz, çok garipti. Sonunda ona para ödemeye başladım. Üstelik teklif ettiğimden de fazla ödedim. Çünkü kendimi suçlu bir pislik gibi hissettim yaptığımdan dolayı. Ama hemen sonrasında 3 kere daha para istedi benden ve ben vermeye devam ettim. Ona kızamıyorum, elimde de fazla param yoktu ama verebildiğim kadarını ona verdim. Adamın adı Hang'di, hem ironik, hem de korkunç, belki...


Evet, bu hikaye burada sona erirken, Xiu Xiu'nun son albümünü dinler dinlemez bir inceleme yazmanın da sözünü vereyim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder